W sobotę, w dniu 15 lutego 2025 r., w Domu Kultury Tysiąclecia Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Rzeszowie przy ul. Kochanowskiego 29 odbyło się spotkanie w sprawie realizacji strategicznego Projektu budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego 2 – COP 2 na obszarze województw lubelskiego i podkarpackiego.
W spotkaniu wzięło udział 28 osób reprezentujących różne środowiska gospodarcze i naukowe oraz działacze spółdzielczości mieszkaniowych, w tym zastępca prezesa Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wiesław Szeliga. Po wprowadzeniu prof. dr hab. Pawła Soroki miała miejsce bogata w różne wątki dyskusja, w której głos zabrali wszyscy uczestnicy spotkania. Z aprobatą odnieśli się do Projektu COP 2 powstałego w czasie zagrożenia wojną światową, które stawia na to, by państwo zamawiało i składało zamówienia niezbędne dla obronności kraju i rozwoju gospodarki, niezależne od decyzji i wpływów innych państw. Dlatego nade wszystko w Projekcie COP 2 widziano kontynuację Centralnego Okręgu Przemysłowego, powstałego dzięki wielkiej determinacji męża stanu wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego końcem lat trzydziestych dwudziestego wieku, przed wybuchem drogiej wojny światowej, w widłach Sanu i Wisły.
Zabierający głos podkreślali konieczność uwzględnienia cywilizacyjnie i jakościowo nowych uwarunkowań, w jakich przyjdzie realizować Projektu COP 2. Wyraził to trafnie dr hab. inż. Włodzimierz Adamski – działacz SIMP z Mielca. Zdaniem biorących udział w dyskusji istotą rodzącego się projektu powinny być nowoczesne, inteligentne zakłady pracy odpowiadające potrzebom państwa w zakresie potrzeb wojskowych i gospodarczych, zarówno budowane od postaw, jak i istniejące poddane modernizacji. Dla ich pracowników natomiast mieszkania powinny zapewniać spółdzielnie mieszkaniowe. Tym bardziej, że na naszych oczach dokonuje się w rozwiniętych krajach nowa rewolucja przemysłowa, oparta na rewolucyjnych, nowoczesnych technologiach oraz uwzględniająca cyfryzację i zasady sztucznej inteligencji. Ważną rolę w tych przeobrażeniach cywilizacyjno-gospodarczych powinna odgrywać Polska posiadająca największy potencjał przemysłowy w Europie Środkowej. Przemawia za tym także sytuacja na arenie międzynarodowej kreująca głębokie zmiany geopolityczne, grożąca konfliktami zbrojnymi. Dlatego Polska z uwagi na swoje położenie powinna posiadać nowoczesny konkurencyjny przemysł, w tym produkujący na rzecz obronności.
Dotychczasowy model rozwoju i funkcjonowania gospodarki się wyczerpuje. Niezbędne są nowe rozwiązania i produkty. Przy tworzeniu COP 2 szczególną uwagę należy zwrócić na powiązania kooperacyjne między przedsiębiorstwami, zwłaszcza krajowymi i na preferowaniu produkcji finalnej, dającej największą wartość dodaną. Do tego m.in. niezbędne są – przewijało się to w wielu wystąpieniach – silne więzi między nauką a gospodarką, generujące innowacje. Jako przykład podano jednostki HTGR, które mogą mieć całe mnóstwo zastosowań – są one w stanie generować prąd elektryczny, dostarczać energię dla ogrzewania budynków, produkować parę i ciepło dla procesów przemysłowych, służyć do odsalania wody jak również uczestniczyć w produkcji bez emisyjnego wodoru.
Podkreślano, że nowoczesny przemysł wymaga odpowiednich kadr i nowych sposobów i systemów kształcenia, uwzględniających więzi między nauką a praktyką. W dyskusji pojawiły się także aspekty społeczne – dotyczące potrzeby rozwijania budownictwa mieszkaniowego dostępnego dla młodych małżeństw, towarzyszącego budowie nowych zakładów. Zwracano uwagę, że warto nawiązać do wielkiego dorobku i zasad spółdzielczości mieszkaniowej. Budowa COP 2 powinna postępować we współpracy oraz w powiązaniu z jej doświadczeniem i możliwościami.
W końcowej części obrad wybrano dwóch pełnomocników Projektu COP 2 na obszarze województw-lubelskiego i podkarpackiego. Zostali nimi Ireneusz Ćwir z Lublina i mec. Grzegorz Zajdel z Rzeszowa. Postanowiono także doprowadzić do spotkania delegacji reprezentującej uczestników spotkania z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego w celu przedstawienia mu idei COP 2. Zadnie to powierzono radnemu Sejmiku Województwa Podkarpackiego Janowi Tarapacie.



